[email protected]


Logo
Bli medlem
Nyheter

Nesøya IL på fransk TV!!!

Forfatter: TB

05. november 2025

News article image

Nesøya Idrettslag gjør seg bemerket i Frankrike!


En av de store franske sportskanalene sendte et TV-team til Norge for å finne oppskriften på hvordan det lille kongedømmet er blitt en gigant innenfor verdens største idrettsgrener som fotball, friidrett, golf og tennis - og ikke bare de tradisjonelle vinterøvelsene.

En del av svaret fant de på Olympiatoppen, hvor våre toppidrettsutøvere trener sammen på tvers av idrettsgren og hvor de har tilgang på det beste som er tilgjengelig innenfor forskning, teknologisk innovasjon og personlig oppfølging. TV-kanalen intervjuer en franskmann som jobber her og flere av de over 300 norske toppidrettsutøvere som legger ned treningstid her.

Journalisten forteller videre at i dette landet i nord med uendelige skoger og fjorder, er ikke toppsatsningen på Olympiatoppen eneste forklaring på Norges sportslige verdensherredømme. TV-teamet har undersøkt hvordan idrettsutøverne våre fostres opp fra tidlig alder og har funnet en annen viktig ingrediens i suksessoppskriften. Barneidrettsreglene og bredde.

«På øya Nesøya er det tid for trening. I 11-årsalderen trener jenter og gutter side om side, som i Frankrike. Forskjellen er at i fotball, som i alle andre idretter, er nivåinndeling og rangering forbudt opp til 13 år, det er ingen prestasjonspress». Eimund utdyper at alt han ønsker er at barna møtes på banen, treffer venner og har det gøy, spiller fotball og utvikler seg. «Hvis de trives og har det gøy, er jeg fornøyd».

"Kanskje blir noen olympisk mester, kronprins eller kronprinsesse i idrettens kongedømme. Heia Norge!".

NIL ble i høstferien kontaktet av en fransk dame som bor i Asker. Hun hjalp journalisten med reportasjen fra Norge, og hadde blitt tipset fra en annen klubb i Asker om at Nesøya IL jobber bra med bredde og har markert seg som en inkluderende klubb for alle. Eimund samlet sammen en gjeng Nesøya-spillere i høstferien og tok i mot TV-teamet på banen vår. Og slik gikk det til at Nesøya IL og våre fotballspillere ble sendt på riksdekkende TV i fotballandet Frankrike – her er resultatet!

(vi er helt sist i reportasjone)